2012. július 13., péntek

Saitek - Pro Flight Yoke System

Saitek cyborg 3D II

Van már egy szimulátorunk, de mivel irányítsam a repülőgépet? Tehetné fel bátran bárki ezt a kérdést! Aki valaha is számítógépek közelébe került bizonyára ismerős a Jjoystick kifejezés vagy legalábbis gyerekkorában valamiféle kapcsolatba is lépet vele. Már a régi Comodore és Amiga számítógépekhez is rendelkezésre állt hasonló eszköz, néhány játék sokkal irányíthatóbb volt ez által. Nincs ez másként a Flight Simulator X esetében sem. Az egyszerűség kedvéért FSX rövidítést használom. Rengeteg joystick jelent meg azóta a piacon és nem is kívánom mindet ismertetni főleg  mert nem vásároltam meg és soha nem is használtam őket. Két joystick-et szertenék bemutatni amit ma is használok.

Ez a Saitek cyborg 3D II-es. Az első digitális vezérlésű joy-ok között volt és évekig használtam. Ha egy szóval akarnám jellemezni akkor azt mondanám, hogy tönkretehetetlen! A gombok mikrokapcsolókból állnak hasonlóan mint az egerekéhez ebből kifolyólag több millió gombnyomást kibírnak. legalább 10-15 éves már de még mindig kifogástalanul működik. Kényelmes, csúszásmentes anyaggal van bevonva, ami azért ennyi idő után néhol lepattogott, de a játékélményből semmit sem vesz el, csupán esztétikai hibája. középen a rugó mindig segít visszatéríteni közép helyzetbe ill. ott is tartja. Ez lehet kényelmes is sok esetben bár szerintem nem túl praktikus mivel emelkedésnél vagy fordulónál, minimális erőt kell kifejteni és kényelmetlen lehet egy idő után. 12 gombbal rendelkezik ami azért elég hogy a főbb funkciókat ellása és nem kell folyton a billentyűzet fel nyúlni. A Joy tengelyét vízszintesen elforgatva egy plusz tengelyt kapunk amire az oldalkormány állíthatjuk be ami szükségtelenné teszi a lábpedál használatát. Bár finoman kell vele bánni mert kicsi a játéka és oda kell figyelni a használatára mert akarva akaratlanul belehúz az ember egy kicsit. A tolóerő szabályzó pontos és finom állításokat is lehetővé tesz és cserélhető, jobb és balkezesek is használhatják akár az egész Joystick-et. Testre szabható teljesen. Összességében egy nagyon jó szerkezet, bár már eljárt felette az idő a Saitek kínálatában megtaláljuk az újabb verzíóit még több funkcióval. aki a botkormányt részesíti előnybe annak merem ajánlani!

Saitek - Pro Flight Yoke System


Mint már az előzőekben említettem, ahogy fejlődött a szimulátor úgy törekedtek az élethűségre egyre jobban. Nincs ez másként a joysick-el kapcsolatban sem. Aki már látott pilótafülkét akár filmekben pl. egy Cessna-jét az láthatta a pilóta kezében az irányító készüléket a szarvkormányt!



    Ennek a rendszernek már egészen más a mozgása mint egy joysitck-nek. Ha maga fele húzza az ember akkor a gép emelkedik, ha előre nyomja süllyed. Egyszóval a magassági kormányokat működteti. Ha jobbra balra mozgatja, hasonlóképpen az autók kormányához, a gép fordulóba kezd, másképpen ez mozgatja a szárnyakon lévő csűrő lapátokat. A műszer fal alatt találhatók az oldalkormány pedáljai ami két funkciót lát el általában. Egyszer mozgatja a függőleges vezérsíkon a kormányfelületet másrészt a pedált előre nyomva működésbe lépnek a kerék fékek. Utóbbi a földön való mozgásban játszanak szerepet.
    
 A Saitek cég is megcsinálta a saját szarvkormányát!

Ezzel végre az irányítás is élethűbb lett, mivel sok repülőgép ezzel a rendszerrel működik. Kezdeném az egyetlen negatívumával az árával. Körül belül 30.000 forintért juthatunk hozzá. Én interneten rendeltem meg, mert egy speciális eszközről lévén szó nem minden számítástechnikai üzletben lehet kapni. A rendelés menete egyszerű, nem egy Pesti Pc üzlet forgalmazza. Ők is külföldről szerzik be ezért az árakban néhány ezer forint is lehet az eltérés, árfolyamtól függően. Általában 1 szállítási napot adnak meg. A futár meg is érkezett időben, korrekt volt minden. Alig vártam hogy kibontsam végre. nem ért semmiféle kellemetlen meglepetés a doboz tartalmát illetőleg.


Szépen be volt csomagolva, telepítő CD-vel kábelek rögzítőkkel együtt ahogy az a képen is látszik. A csomag még tartalmaz egy három karból álló tolóerő szabályzót amit tetszés szerin bármilyen funkcióra beállítható, ez vonatkozik a kormány összes gombjára ami nem kevesebb mint 10 gombból áll és még három két funkciós gomb a tolóerő szabályzón. Ennek is elégnek kell lenni e a főbb kapcsolók beállításának
    Az összeszerelés könnyen ment, roppant masszív rögzítők akadályozzák meg a csúszást, de ha ez sem volna elég plusz csúszó talpak vannak felragasztva mindkét készülék aljára. Teljesen stabil lett a szerkezet. Jöhet a bekapcsolás! USB révén semmilyen telepítést nem igényel a Windows rögtön felismert. A telepítő cd-n található drivert azért felraktam. Következett az FSX indítása! Miután betöltött megnéztem a settings-ben joystik beállításokat. nem is nagyon kellett semmit sem állítani, minden funkció rögtön elérhető. Hát  akkor repüljünk egy kicsit. Az élmény magával ragadó, nagyon finoman lehet irányítani a gépeket a gomboknak köszönhetően a billentyűzet közelébe sem tévedt a kezem. Persze azért magamra szabtam a gombok beosztását, mindenki szánjon rá egy kis időt mert megéri. Pár verziót ki kell próbálni mire megtalálja az ember a legmegfelelőbbet. Persze ez nagyban függ a repülendő gép típusától is. Szerencsére a Saitek szakemberei gondoltak erre is, van rajta egy 3 állású kapcsoló mai 3 különböző módot enged beállítani és ezek kötött váltogatni. Jó tanács, ha egyszer megtaláltad a megfelelő beállításokat többet ne változtass rajta, mert nem biztos, hogy jó ha repülés közben pl. a fékszárnyakat akarod kiengedni és ehelyett leállítod a hajtóművet véletlen, mert ösztönösen azt a gombot nyomod meg. Van középen egy kijelző aminek két funkciója is van. egyszer mutatja az időt más részt stopper funkciót lát el, ami nagyon hasznos tud lenni bizonyos helyzetekben pl. ha várakoznod kell egy bizonyos pontnál vagy egy szabványos 1 perces műszeres fordulót hajtasz végre, de mérheted vele a repült idődet is. Ezt döntse el mindenki maga mire van szüksége. Sajnos a lábpedált külön kell megvásárolni legalább ennyibe kerül de ezek után biztosan megérné az is. Sokat olvastam már róla és minőségi szerkezetnek tartják, ha meg lesz rá a pénz biztosan megvásárolom. Ezenkivül még rengeteg kütyüt lehet hozzá szerezni csak is pénztárca függő és kinek mire van szüksége. A többi kiegészítőt majd akkor ismertetném ha már a kezemben lesz.


Összességében egy nagyon jó Joystick-ról beszélünk mindenkinek csak ajánlani tudom, mert igen nagy pluszt tesz hozzá a játékélményhez! 





2012. július 12., csütörtök

Takeoff... 10 éve azt sem tudtam, hogy mit jelent ez a szó, de ma már az interneten szörfözgetve, könyveket bújva, folyóiratokat nézegetve egyre többet tudok a repülésről. Igazi pilóta nemigen válhatna belőlem (ennek több oka is van) de mindig is érdekeltek ezek a repülő masinák. Amikor felnéztem az égre mindig felmerült bennem a kérdés, hogy működnek, hová mennek? Történt egyszer, hogy a kezembe került a Microsoft Flight Simulator 2000 névre keresztelt számítógépes "játék"...




Mint utóbb kiderült a készítők nem is annyira játéknak szánták, sokkal inkább tényleg valódi szimulátor. A borítón feszítő Concorde nem csak egy marketing fogás volt, hanem vezethető, repülhető típus. Mondanom sem kell rögtön magával ragadott az élmény. Először találkoztam olyan repülős játékkal amiben nem kell lőni valamire! Teljesen beleélte magát az ember hogy ez a nagyvas engedelmeskedik az akaratának. A pilótafülkét elárasztó kapcsolók rákényszerítettek arra, hogy olvasgassam a kézikönyvet. Kezdtem rájönni melyik kapcsoló mire is való. Már fel tudtam venni a kapcsolatot a beépített légiforgalom irányítással és irány London! Bár a program nem volt még grafikailag élethű, de senki sem mondta hogy ennél jobb nem lehet! De igen...


Megjelen a Flight Simulator 2002. Na itt már a táj is kezdett valahogy kinézni és új repülhető típusokkal bővült a program. Kezdtem egyre belemélyülni és egyszer csak azt vettem észre hogy kezd kevés lenni a kihívás. Az interneten böngészve jött a felismerés amiért lényegében ez a blog is íródott, rengeteg kiegészítő jelent meg a játékhoz. A készítők okosan nyitva hagyták a kaput a vállalkozó kedvűeknek, hogy új típusokkal bővíthessék a játékot és nem utolsó sorban új repterekkel, mert már említettem a program nem rendelkezett túl jó grafikával. Őszintén meg is értem a játékban több mint 22.000 repülőtér szerepel, az egész Földgolyó le van modellezve. Szó szerint bármerre repülhetsz a világon! Lehetetlen is lett volna mindent részletesen kidolgozni. Jogos az a kérdés is miért jó egy új repülőgép kiegészítés? Talán más a hangja vagy más a festése? Hát nem...


Az alapjáték repülői úgymond buta gépek csak egyszerű navigációra képesek és néhány alapvető funkció működik, a többi kapcsoló csak dísz. Az igazi áttörést a Flight Simulator 2004 hozta. Ehhez már megjelentek olyan kiegészítők amik mind kinézetben mind működésben megszólalásig hasonlít az igazira! Itt már a repterek is kidolgozottabbak lettek. A programba is kerültek újdonságok és a gépigénye is jelentősen megnőtt. Nem lehetett halogatni az új számítógép vásárlását. Nekem az első kiegészítők között ott volt a Ferihegyi repülőtér részletes kiegészítője és a PMDG csapat Boeing 737NG típusú utasszállító gépe. Na de hogyan tovább...?


Ahogy a repülőgépek bonyolódtak úgy lett egyre kevesebb a tudásom. Az internetet böngészve szerencsére rengeteg fórumra, leírásra kézikönyvre találtam és persze segítőkész emberekre. Itt már nincs megállás egyre több és több kell. Szerencsére a készítők a Microsoft-nál is úgy látták, hogy a szimulátorban van még lehetőség bőven. Megalkották a Flight Simulator X-et. A játék gépigénye az egekbe szökött mindenki döntse el maga milyen kompromisszumokat köt milyen hardvert vásárol, hogy normális sebességen , akadás mentesen fusson az FSX. Ebbe nem mennék bele, mivel ki kell tapasztalni, de megéri. Én ezt a programot használom ami a mai napig lenyűgöz a benne rejlő lehetőségeivel együtt. Az első kiegészítő amit feltétlen telepíteni kell az Flight Simulator Acceleration Pack. Tulajdonképpen ez inkább egy Service pack néhány extrával megspékelve, új gépekkel, új kihívásokkal.




Gyönyörű lett a grafika és nap mint nap jelennek meg újabb és újabb kiegészítők. Nem lehet megunni. Már annyi repülőgép jelent meg a játékhoz és annyira kidolgozottak, hogy csak sok száz oldalas kézikönyv lapozgatása után sikerül lerepülni egy útvonalat és még sokukat nem is ismerem. De épp ez benne a kihívás! Ezeken a gépeken már tényleg úgy müködik minden mint egy igazi utasszállító gépen. A tanulási folyamat nagyon érdekes, amikor végre először bőgnek fel a hajtóművek, azt jelzik sikerült szabályosan beüzemelni a vast! Természetesen mint a valódi életben is egy kis Cessna-val egyszerűbb is a repülés mint egy Boeing-el, ugyanis a játékban elég fejlett a repülés dinamika, valóban mintha repülne az ember, és kapcsoló is kevesebb, ezért érdemes egy kis géppel kezdeni a tanulást nehogy a megfelelő tudás hiányában zuhanás legyen a vége és végül a "játék" csak játék maradjon....
   De miről is van szó? Íme néhány kép játékról. Ferihegyi betonon várja az utasokat a Ryanair B737-800 típusú gépe, háttérben a Skyocurt-al az új 2 terminál. A következő kép már ugyanezen gép teljesen kidolgozott pilótafülkéje. A PMDG fejlesztő csapat kitett magárt, igazi pilóták tesztelték és írták alá, hogy a gép a valóságnak megfelelően működik és néz ki.

A lenti képek egy Cessna CT210M típusú gépről készültek, amit a Carenado fejlesztő gárda alkotta meg a lehető legmagasabb minőségben. A képeken Hawaii feletti pillanatot kaptam el, nappal és naplementében. Később részletesen bemutatom a gépeket.




Mivel szimulátorról lévén szó természetesen a bármilyen időjárás, bármilyen időpontot, évszakot, napszakot, be lehet állítani. A program képes a valós időjárást is legenerálni, így akár az otthoni ablakból kinézve esik az eső a játékban is esni fog. Ezen összetevők kombinációja végtelen lehetőségeket biztosít, szinte megunhatatlan és kiismerhetetlen lett  
a program.  
   Kiderült az is hogy létezik egy "virtuális égbolt", ez egy nemzetköz szerver ahova bárki felcsatlakozhat és lehet virtuális pilóta vagy légiirányító! Itt mindenki arra törekszik, hogy a lehető legélethűbben leutánozzák a valódi pilóták, irányítók munkáját. Szigorú szabályok vannak akárcsak a valódi életben. A pilóták és az irányítók egymás között rádión, angol nyelven kommunikálnak egymással szigorú kötött formában, szakszavakkal számokkal, tő mondatokban. nehéz de meg lehet tanulni, akinek már van egy alap angol tudása annak könnyebben megy. Mindenkinek tanácsolom csak akkor csatlakozzon a szerverre ha már biztosan tudja kezelni a gépet, mert a rádiózás és a navigálás elveszi minden figyelmét és a gép vezetésére nem mard már elég kapacitása. De erről később lesz még szó...


A szimulátor működésébe nem mennék bele arra rengeteg fórum van és ott a saját kézikönyve is mindenki lapozgassa bátran, hasznos. Nem vagyok igazi pilóta sem, a meglévő tudásomat magam szedtem össze sok sok év alatt és még hiányos. Viszont a tapasztalataimat szívesen megosztom másokkal rengeteg kiegészítővel volt már dolgom és sok dologra magamtól jöttem rá. Sorra veszem majd a kedvenc kiegészítőimet, ismertetem a típus működését és a minőségét, mennyre használható mennyire élethű a játékban. Leírásokat olvashattok a kiegészítő programokról repterekről is. Olvashattok néhány utamról is majd amit részletesen bemutatok képekkel illusztrálva. Aki már ismerkedik a programmal hasznos információkhoz juthat hogy milyen repülőt vásároljon, milyen szabályokat kell betartson és mit merre keressen. Akinek idegen ez a szimulátor az is olvassa bátran mert a "játék" által egy olyan világba léphet be amit civil emberként nem igen van lehetősége megismerni, átélni... Mi ezért szimulátorozunk!